Okolí

Město Tábor leží na severním okraji jižních Čech na rozhraní Třeboňské pánve a Vlašimské vrchoviny, 20 km severovýchodně od bechyně, 83 km jižně od hlavního města Prahy, 60 km severně od Českých Budějovic (centra jižních Čech). Tábor je se svými 36 tisíci obyvateli druhým největším městem v jižních Čechách. 

Krajina v okolí Tábora, po staletí obohacovaná prací našich předků, dnes nabízí svým návštěvníkům obraz, v němž se citlivě propojují přírodní krásy s kulturními a historickými památkami.
Mírně zvlněný kraj Táborské pahorkatiny je ideálním místem pro strávení příjemné dovolené. Nachází se zde řada vyhledávaných pamětihodností – hrady (Hrad Kotnov v Táboře), v okolí zříceniny hradů Kozí hrádek, Starý zámek u Borotína, Šelmberk, Choustník, Příběnice, Dobronice u Bechyně…), zámky (Zámek Bechyně, na rozhraní táborského a jindřichohradeckého regionu zámek Červená Lhota), unikátní technická díla (Stádlecký řetězový most). Jihozápadně od Tábora jsou rovinatá blata s typickou jihočeskou lidovou architekturou, rašeliništi a rozsáhlými lesními komplexy. Příroda kolem Tábora skýtá dobré podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku nebo projížďku na koni. K návštěvě lákají i přírodní zajímavosti – Chýnovská jeskyně, Botanická zahrada v Táboře nebo naučná stezka Borkovická blata. Řeka Lužnice, která se proplétá celým regionem, přímo vybízí k výletu na kánoi či rybaření. Táborská krajina je plná rybníků, které jsou využívány k rekreaci (koupání). Na březích řeky a mnoha rybníků se nacházejí autokempy, chatové osady a vodácká tábořiště (ubytování). 

Co musíte vidět v Táboře
Táborská radnice, dokončená kolem roku 1521, se řadí k nejvýznamnějším a také nejhezčím památkám pozdní gotiky v jihočeských městech. V interiérech najdete galerii výtvarného umění a výstavní sály Husitského muzea, jehož hlavní expozice se samozřejmě věnuje husitům. Nenechte si ujít ani prohlídku táborského středověkého podzemí. Prohlídkový okruh, který vzniknul propojením středověkých sklepů několika domů kolem náměstí v polovině 20. století, začíná přímo v radničním průjezdu.
 
Koho byste měli znát z botaniky
Táborská botanická zahrada je výjimečná: netřídí totiž rostliny podle čeledí botanického systému, ale z hlediska jejich užitečnosti a významu. Seznámíte se tu proto jak s „pozitivními“ rostlinami, tak s jejich „negativními“ protějšky – plevely a rostlinami jedovatými i halucinogenními. Originální koncepci zavedl roku 1903 profesor přírodních nauk a správce botanické zahrady PhDr. František Bubák jako vůbec první na světě. Součástí zahrady je i arboretum, skalky, jezírka, rašeliniště a skleníky.
 
Novodobá cestovatelská potěšení města Tábor
Přesvědčte se, že Tábor nabízí pro každého něco! Pro mlsaly a milovníky sladkostí je tu Muzeum čokolády a marcipánu, pro malé i velké hračičky Muzeum Lega s dětským koutkem pro nejmenší a s laserovou a světelnou show na téma Star Wars pro ty starší. A kdo má rád zvířata, ten by se měl vypravit jedné z nejmladších zoo u nás, otevřené v roce 2011 v táborské městské části Větrovy. Najdete jak zvířata divoká, tak klasická domácí i z našich lesů. Součástí zoo je penzion, restaurace a dětský koutek.